USD nadal zwyżkuje przed ważnymi wydarzeniami

USD nadal zwyżkuje przed ważnymi wydarzeniami
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-10-01 (15:13)

Po opublikowanym w nocy dość słabym raporcie na temat sprzedaży detalicznej w Australii waluta tego kraju odnotowała kolejną rundę strat, która sprowadziła kurs AUD/USD do niemal „doskonałego” testu minimum z 2014 r. w pobliżu poziomu 0,8660.

Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia trudno stwierdzić, co podbija notowania tej pary oprócz kiepskich danych ze Stanów Zjednoczonych, jakie zapewne poznamy w najbliższych dniach. 

NZD/USD znalazł się pod dużo mniejszą presją, gdyż AUD/NZD mocno cofnął się po niedawnej zwyżce. Moim zdaniem na AUD/NZD nadal będą dominować wzrosty, jeśli apetyt na ryzyko będzie teraz słabł. Pod względem technicznym na indeksie S&P 500 układ jest raczej spadkowy, dla potwierdzenia potrzebny jest jednak jeszcze ruch ku dołowi.
 
Jeśli chodzi o inne rejony, parze USD/JPY udało się wychylić głowę ponad poziom 110. Jednak kupujących było tam niewielu, gdyż po dość kiepskim zamknięciu wczorajszych notowań w Nowym Jorku apetyt na ryzyko w Azji był bardzo słaby. Faktycznie wydaje się, że negatywna korelacja między JPY a apetytem na ryzyko być może nieco słabnie - mimo to jednak dla lepszego przetestowania tej teorii potrzebna byłaby 2% wyprzedaż na rynkach amerykańskich. 

Indeks PMI dla przemysłu w Chinach okazał się zgodny z oczekiwaniami, chociaż nie wygląda na to, by rynek bardzo wierzył w dokładność oficjalnych danych, takich jak wspomniany wskaźnik.

USD/CAD przekroczył poziom 1,1200 po raz pierwszy od marca, po bardzo słabym wyniku PKB za lipiec. Jeśli dane z gospodarki amerykańskiej, które poznamy do końca tygodnia, okażą się mocne, trudno dostrzec coś, co mogłoby powstrzymać tę parę przed przetestowaniem rejonów powyżej maksimum za 2014 r., czyli 1,1278, i przed dojściem nawet do 1,1420, jeśli założymy, że mamy do czynienia z trzecią falą, a w prognozach oprzemy się na poprzedniej (patrz wykres poniżej).

Jeśli chodzi o inne waluty, norweska korona odnotowała silną zwyżkę, gdyż w październiku bank centralny po raz pierwszy kupi NOK (przekierowując przychody z eksportu ropy na finansowanie wydatków rządu), a transakcja ta wyniesie ok. 250 mln NOK.

Z punktu widzenia przepływów jest to korzystne dla NOK, ale niekorzystne w szerszym ujęciu, gdyż fakt ten przypomina nam, że Norwegia powoli zaczyna odnotowywać mniejsze nadwyżki zewnętrzne z powodu kurczących się przychodów z ropy, a przy tym nie utrzymuje dyscypliny fiskalnej.

Co dalej?

Rano opublikowano wskaźniki PMI dla państw peryferyjnych strefy euro, jak również ostateczne wyniki dla Francji, Niemiec i strefy euro jako całości. Zaplanowany na późniejszą godzinę indeks PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii za wrzesień jest jedną z pierwszych interesujących informacji od emocjonującego referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Następnie nieco później poznamy też wskaźnik ISM dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych, a także informacje ADP o zmianie w zatrudnieniu, które budzą rozterki w stylu „czy powinniśmy się tym przejmować, czy nie?”. W okolicach tej drugiej publikacji rynek będzie przeczulony, biorąc pod uwagę, jak bardzo rozciągnęła się aktualna zwyżka USD oraz fakt, że dane z rynku pracy mają krytyczne znaczenie dla polityki amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Jej prezes, Janet Yellen, przechodzi samą siebie dystansując się od odpowiedzialności za dalszy kształt polityki pieniężnej i podkreślając, że to napływające dane posłużą jako wskazówka na przyszłość. 

Oczywiście wszelkie reakcje na dane ADP powinny mieć ograniczony zakres, ponieważ za dużo ważniejszą uznaje się informację o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, którą poznamy w piątek; ponadto dane ADP często okazują się kiepskim wskaźnikiem prognostycznym.

Na jutrzejszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego istotne będą szczegółowe informacje co do charakteru i wielkości planów zakupowych EBC; ważne jest również to, czy Draghiemu uda się zaimponować rynkowi wielkością potencjalnego programu skupu aktywów, a także czy rynek wierzy, że ilość papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami, które można by kupić, jest wystarczająco duża. 

Oczywiście, jeśli bank centralny zaoferuje, że coś kupi, wiele banków będzie próbowało przetworzyć jakieś produkty, które same kupują, aby przekazać je dalej bankowi centralnemu. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że wyjątkowo gołębie rezultaty posiedzenia EBC i szczególnie mocne dane z USA za ten cykl spowodują na EUR/USD ostatnie, szczytowe przyspieszenie spadków do zaskakująco niskich poziomów, po czym zacznie się dłuższy okres konsolidacji.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Australia – wskaźnik AiG Performance of Manufacturing Index we wrześniu wyniósł 46,5 pkt. wobec 47,3 pkt. w sierpniu. 
Japonia – wskaźnik Tankan dla dużych producentów przemysłowych w III kw. wyniósł 13 pkt. wobec przewidywanych 10 pkt. i 12 pkt. w II kw.
Japonia – wskaźnik Tankan dla prognoz dla dużych producentów przemysłowych w III kw. wyniósł 13 pkt. zgodnie z oczekiwaniami, wobec 15 pkt. w II kw.
Japonia – wskaźnik Tankan dla dużych przedsiębiorstw spoza sektora pozaprzemysłowego w III kw. wyniósł 13 pkt. wobec przewidywanych 17 pkt. i 19 pkt. w II kw.
Japonia – wskaźnik Tankan dla prognoz dla dużych przedsiębiorstw spoza sektora przemysłowego w III kw. wyniósł 14 pkt. wobec przewidywanych 18 pkt. i 19 pkt. w II kw.
Australia – indeks cen domów wg RPData/Rismark we wrześniu wzrósł +0,1% 
Chiny – we wrześniu PMI w przemyśle wyniósł 51,1 pkt. wobec przewidywanych 51,0 pkt. i 51,0 pkt. odnotowanych w sierpniu. 
Australia - wskaźnik sprzedaży detalicznej w sierpniu wzrósł +0,1% m/m, w porównaniu z przewidywanym +0,4% i lipcowym +0,4% 

Główne wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

Norwegia – indeks PMI dla przemysłu we wrześniu (07:00)
Hiszpania – indeks PMI dla przemysłu wg Markit we wrześniu (07:15)
Włochy – indeks PMI dla przemysłu wg Markit/ADACI we wrześniu (07:45)
Francja – ostateczny indeks PMI dla przemysłu wg Markit we wrześniu (07:50)
Niemcy – ostateczny wskaźnik PMI dla przemysłu we wrześniu (07:55)
Strefa euro – ostateczny wskaźnik PMI dla przemysłu wg Markit we wrześniu (08:00)
Wielka Brytania – indeks PMI dla przemysłu wg Markit we wrześniu (08:30)
Wielka Brytania – przemówienie Fishera z Bank of England (11:00)
Stany Zjednoczone – wskaźnik zmiany zatrudnienia we wrześniu wg ADP (12:15)
Kanada – indeks PMI dla przemysłu wg RBC we wrześniu (13:30)
Stany Zjednoczone – ostateczny indeks PMI dla przemysłu wg Markit we wrześniu (13:45)
Stany Zjednoczone – indeks ISM dla przemysłu we wrześniu (14:00)
Wielka Brytania – przemówienie Forbesa z Bank of England (17:30)
Australia – przemówienie Edeya i Ellis z RBA (22:30)
Australia - wskaźnik sprzedaży nowych domów wg HIA w sierpniu (01:00)
Australia – bilans handlowy w sierpniu (01:30)
Australia - liczba lokali oddanych do użytku w sierpniu (01:30)
Australia - raport roczny RBA (05:15)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

11:08 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

11:07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.