Rajd USD pauzuje przed danymi z UE

Rajd USD pauzuje przed danymi z UE
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-09-23 (13:29)

Od ostatnich godzin wczorajszej sesji waluty znajdują się zasadniczo w trybie konsolidacyjnym, gdyż hossa dolara amerykańskiego w większości par uległa zatrzymaniu (za wyjątkiem gwałtownie zwyżkującego USD/CAD).

Fakt ten jak do tej pory nie powoduje większych zmian technicznych, chociaż na USD/JPY lokalne wsparcie na poziomie 108,60 ponownie znalazło się pod presją i wygląda na to, że rynek chce teraz przetestować zapał byków w tej parze. Wciąż pogarszające się wczoraj nastawienie do ryzyka na Wall Street, po wyznaczonych niedawno rekordowych szczytach, powiększa ryzyko spadków w najbliższym czasie.

Wiceprzewodniczący Federalnego Komitetu Otwartego Rynku William Dudley powiedział: "Nie należy przeceniać wartości tych kropek [na wykresie prezentującym prognozy członków FOMC co do przewidywanego przez nich poziomu oprocentowania funduszy rezerwy federalnej w perspektywie kilku kolejnych lat], zwłaszcza w dalszym horyzoncie czasowym… Ja umieściłem swoją kropkę na 2015, 2016 i 2017 r. … Ale gdybym wam powiedział, jaki jest mój zakres pewności wokół tej kropki, przypuszczalnie nie przykładalibyście zbyt wielkiej wagi do jej dokładnej lokalizacji. Moja interpretacja: mamy zerową widoczność w kwestii tego, co się stanie, czyli dlaczego w ogóle słuchacie naszego forward guidance?"

Wypowiedź ta wzmacnia moją koncepcję (w rzeczywistości moje przekonanie), że Fed leci całkowicie „na ślepo” i nie ma pojęcia, jak postąpi w którymkolwiek momencie w przyszłości. Rezerwa zasadniczo obiecuje rynkowi prowadzenie polityki pieniężnej w oparciu o spojrzenie w przeszłość, na podstawie napływających danych ekonomicznych, i nie jest już w stanie zaoferować skutecznych wskazówek w ramach forward guidance. 

Jak to ktoś niedawno napisał na Twitterze, na ostatniej konferencji prasowej szefowa Fedu Janet Yellen włożyła sporo wysiłku w podkreślanie ryzyka rozwoju sytuacji w obu kierunkach. Wszyscy lecimy na ślepo, a prognozy rynku na odległą przyszłość są pozbawione sensu. Oznacza to, że zmienność powinna utrzymać się na stosunkowo wysokim poziomie, a każda publikacja ważniejszych danych może wywoływać silną reakcję zarówno w przypadku pozytywnych, jak i negatywnych niespodzianek.

Poziom 108,60 stał się lokalnym obszarem wsparcia na USD/JPY, gdy niedawno kurs tej pary wydostał się ponad poziom 109,00. Ryzyko konsolidacji rośnie z powodu gwałtownego, trwającego już dwa dni osłabienia apetytu na ryzyko na głównych giełdach, chociaż aby nastąpiła kolejna faza konsolidacji w dół, będziemy potrzebować utrzymującej się silnej presji na apetyt na ryzyko, oprócz kontynuacji wzrostów w notowaniach długoterminowych amerykańskich papierów skarbowych, po wczorajszej zmianie. 

Jednak do kolejnej rundy publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych, która rozpocznie się w połowie przyszłego tygodnia, przesunięcia mogą nadal być stosunkowo skromne - może w kierunku 107,50, jeśli konsolidacja będzie trwała dalej.

Kurs AUD w nocy odbił się po publikacji opracowanego przez HSBC wstępnego wskaźnika PMI dla przemysłu w Chinach za wrzesień, który okazał się lepszy od przewidywanego i wyniósł 50,5 pkt. - czyli o oczko wyżej, niż 50,2 pkt. z sierpnia. Ale oprocentowanie instrumentów australijskich na przednim krańcu krzywej w rzeczywistości spadło o kilka punktów bazowych, zatem oprócz poprawy nastrojów dzięki chińskim danym fundamentalne wsparcie dla zwyżki jest niewielkie. 

Gwałtowne wzrosty odnotowano też w przypadku akcji największych australijskich banków, dzień po tym, jak napisałem artykuł na temat osłabienia ich kursów oraz ryzyka systemowego dla Australii i jej systemu finansowego, w razie gdyby bańka na rynku nieruchomości zaczęła pękać.

Dzisiaj

W dniu dzisiejszym przyglądamy się, w jakim kierunku rozwinie się apetyt na ryzyko i jak zareagują na to waluty, a zwłaszcza jen, jak wspomniałem wyżej. Zwróćcie również uwagę na fakt, że w chwili, gdy to piszę, EUR/JPY zszedł poniżej 200-dniowej średniej kroczącej; trzeba jednak uczciwie dodać, że lepsze lokalne wsparcie kształtuje się między 138,00 a 139,00. 

Jednak po publikacji wstępnych wskaźników PMI za wrzesień obserwujcie uważnie także tę parę, oprócz EUR/USD. Trajektoria tych indeksów jest niespójna: sytuacja Hiszpanii wyraźnie się poprawia, Francja tkwi w okresie stagnacji, a w Niemczech w sektorze wytwórczym trwa osłabienie (chociaż jeszcze nie odnotowano wyniku poniżej 50 pkt.), podczas gdy PMI dla usług idzie w górę. 

Zauważcie również, że poznamy wstępny wynik sondażu agencji Markit w amerykańskim sektorze przemysłowym. Rynek nie zwraca uwagi na te informacje, jednak jest to bardzo dobry jakościowo sondaż; zasadniczo pokrywa się on ze wskaźnikiem ISM dla przemysłu, który pojawi się dopiero w przyszłą środę.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Chiny – we wrześniu wstępny PMI w przemyśle wg HSBC wyniósł 50,5 pkt. wobec przewidywanych 50,0 pkt. i 50,2 pkt. odnotowanych w sierpniu.  

Główne wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Francja - wstępny indeks PMI dla usług/przemysłu wg Markit we wrześniu (07:00)
Niemcy - wstępny indeks PMI dla usług/przemysłu wg Markit we wrześniu (07:30)
Strefa euro - wstępny indeks PMI dla usług/przemysłu wg Markit we wrześniu (08:00)
Wielka Brytania – kredyty na zakup domu wg BBA w sierpniu (08:30)
Kanada – sprzedaż detaliczna w lipcu (12:30)
Stany Zjednoczone – wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym we wrześniu (13:45)
Stany Zjednoczone – indeks Rezerwy Federalnej z Richmond dla przemysłu we wrześniu (14:00)
Stany Zjednoczone – przemówienie Kocherlakoty z Rezerwy Federalnej (18:00)
Nowa Zelandia – bilans handlowy w sierpniu (22:45)
Stany Zjednoczone – przemówienie George z Rezerwy Federalnej (01:15)
Japonia – wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym we wrześniu (01:35)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.