Krajobraz po szkockim referendum

Krajobraz po szkockim referendum
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2014-09-19 (11:38)

Wyniki, jakie poznaliśmy dzisiaj rano nie były…. dużym zaskoczeniem dla rynku. W ostatnich dniach sondaże pokazywały nieznaczną przewagę zwolenników utrzymania Szkocji w Zjednoczonym Królestwie. Niemniej reakcją rynku na spływające dzisiaj rano wyniki było umocnienie się funta. Niemniej później przewagę zyskali sprzedający brytyjską walutę.

To realizacja zysków, ale w dłuższym terminie funt może powrócić do zwyżek – motorem ruchu będzie powrót oczekiwań związanych z terminem pierwszej podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii. Rynek zakłada, że dojdzie do tego w lutym 2015 r., a więc na kilka miesięcy przed posunięciem FED. Oczywiście, kluczowy wpływ na takie oczekiwania będą mieć napływające dane makro. Te jednak nie są do końca przekonywujące za w/w scenariuszem, chociaż szef BOE zapewniał ostatnio, że jesteśmy bliżej, niż dalej na drodze do podwyżki stóp.

Apetyt na dolarowe aktywa wciąż się utrzymuje, co pokazuje chociażby zachowanie się par USD/JPY notującego nowe maksima, czy też AUD/USD. Dzisiaj dobrze to widać po zachowaniu się EUR/USD, a także GBP/USD. W efekcie koszyk BOSSA USD powrócił w kluczowe okolice 71,58 pkt. Jeżeli uda się je trwale pokonać, to celem będzie szczyt ustanowiony po komunikacie FED z minionej środy tj. 71,76 pkt. Niemniej wciąż wydaje się, że korekta na dolarze ma szanse się rozwinąć, gdyż argumenty zwolenników amerykańskiej waluty są już rynkom powszechnie znane…

W takim układzie kluczowe będzie zachowanie się indeksu wokół poziomu 71,21 pkt, który jeżeli zostałby przebity, dałby sygnał do spadku nawet w okolice 70,00-70,20 pkt.

GBP/USD: Mocne wsparcie to okolice 1,6305-1,6327

Ten rejon jest oparty m.in. o weekendową lukę sprzed półtora tygodnia (to wtedy rynki przeżyły szok po publikacji sondażu sugerującego, że Szkocja może jednak zerwać ponad 300-letnią unię polityczną z Wielką Brytanią). Czy tam dojdziemy? Dzisiaj zmienność GBP/USD jest spora. Najpierw szczyt na 1,6523 po tym jak zaczęły napływać wyniki referendum, a 5-godzin później minimum na 1,6352. W ujęciu dziennym struktura wzrostowa jest jednak zachowana. To zmieniłby dopiero spadek poniżej 1,6260 (linia wzrostowa trendu). Tym samym w perspektywie kolejnych dni (zakładając korektę par powiązanych z USD) należałoby spodziewać się wzrostów w okolice 1,6640 (to rejony szczytów z przełomu sierpnia i września)

EUR/USD: Małe zainteresowanie T-LTRO zwiększa prawdopodobieństwo użycia „bardziej niestandardowych” działań

Podczas wczorajszego przetargu tanich pożyczek dla banków komercyjnych, czyli pierwszej tury tzw. T-LTRO zainteresowanie środkami z ECB nie było duże. Wprawdzie po pieniądze sięgnęło aż 255 banków, ale łączna kwota to 82,6 mld EUR wobec szacowanych przez rynek 100-130 mld EUR. Kolejny przetarg zaplanowano na 11 grudnia. Dla ECB może być to sygnał, że bardziej pożądanymi byłyby bardziej niestandardowe działania w postaci szerokiego programu ABS (został on już zapowiedziany od przyszłego miesiąca, a szczegóły poznamy 2 października), a nawet klasycznego QE, czyli skupu obligacji rządowych, co niektórzy nie wykluczają od I kwartału 2015 r. Tym samym nie są to zbyt dobre informacje dla euro.

Na wykresie EUR/USD widać jednak, że udaje się utrzymywać powyżej kluczowych 1,2858, które wczoraj zostały tylko na chwilę naruszone (1,2833). To daje szanse na rozbudowanie korekty wzrostowej w kolejnych dniach. Kluczowe opory to rejon 1,2920, którego nie udało się trwale naruszyć, a później 1,2980-1,3000 i cel w postaci okolic 1,31. Spadek poniżej 1,2858 będzie oznaczał też rychłe zejście poniżej 1,2833 i test kluczowej strefy 1,2750-1,2800, gdzie przebiega m.in. ważne zniesienie Fibo 61,8 proc. w okolicach 1,2790.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?