USD/JPY na kluczowym oporze przed posiedzeniem FOMC

USD/JPY na kluczowym oporze przed posiedzeniem FOMC
Aktualności z rynku walutowego Saxo Bank
Data dodania: 2014-07-29 (15:19)

Trwa geopolityczna burza, jednak aktywa ryzykowne przyjmują to z zimną krwią. Mimo to trudno mi uwierzyć, by w warunkach kontynuacji konfliktu na Ukrainie i w Strefie Gazy oraz dalszego wycofywania przez Rezerwę Federalną programu QE nadal udawało nam się wyznaczać nowe rekordy.

Do tej pory jednak najwyraźniej jedynie rosyjski rubel i rynek akcji cierpią z powodu ostatniej eskalacji wrogości między Zachodem a Rosją oraz groźby kolejnych sankcji po zestrzeleniu komercyjnego liniowca.

W nocy notowania USD/JPY powoli szły w górę, gdyż oprocentowanie na całym świecie rosło, a rynki akcji – zwłaszcza w Azji – po wczorajszej nerwowości znów zaczęły notować wzrosty. Chińska giełda jest zdecydowanie rozpalona (zastanawiam się, czy nie z tych samych powodów, co rynek amerykański w 1933 r., kiedy to z obawy przed gigantyczną dewaluacją desperacko poszukiwano aktywów, które zachowają jakąś wartość - tzn. nie gotówki i w coraz większym stopniu nie nieruchomości, gdyż chyba coraz powszechniej uważa się, że mogą one tracić na wartości).

Dane opublikowane w nocy przez Japonię miały mieszany charakter. Niespodziewanie skoczyła stopa bezrobocia, a sprzedaż detaliczna była kiepska; w niewielkim stopniu skompensowały to nieco lepsze od przewidywań dane na temat wydatków gospodarstw domowych ogółem oraz wyniki sondażu zaufania wśród małych przedsiębiorstw, gdzie po tąpnięciu spowodowanym podwyżką podatku VAT nadal trwa silne odbicie. Pojawił się również raport sugerujący, że dostępność etatów jest największa w tym pokoleniu, więc wzrost stopy bezrobocia może wynikać z pozytywnych czynników, tj. większej liczby osób poszukujących pracy, co z kolei podbija wskaźnik aktywności zawodowej.

USD/JPY

Kurs USD/JPY powędrował ku górze, faktycznie wykraczając poza granicę dziennej chmury Ichimoku. Nadal jednak nie przebił 200-dniowej średniej kroczącej. Notowania na zamknięciu tego tygodnia będą miały krytyczne znaczenie dla prognozy krótkoterminowej. Jeśli po jutrzejszym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) rentowności obligacji wzrosną, dla USD/JPY będzie to czynnik pozytywny. Jeśli jednak pod względem apetytu na ryzyko reakcja rynku będzie negatywna, dla USD/JPY będzie to niekorzystne. Ostatecznie największe znaczenie powinien mieć dyferencjał stóp procentowych.

Co dalej?

Najważniejsze jest jutrzejsze posiedzenie FOMC, co do którego oczekiwania wydają się minimalne (pod względem dalszej trajektorii stóp procentowych rynek najwyraźniej wlicza w cenę dolara nieco wyższe oczekiwania). Można jednak sądzić, że w nowym komunikacie powinny pojawić się mocniejsze sformułowania nie tylko na temat stanu gospodarki – w kontekście bardzo pozytywnych danych, które ostatnio z niej napływają – ale także dotyczące dalszych losów stóp procentowych.

Wspomniane posiedzenie przypada w nieco kłopotliwym momencie, tuż przed publikacją bardzo ważnych informacji (zwłaszcza piątkowego raportu o zatrudnieniu); Fed zapewne będzie musiał zapowiedzieć potencjalnie szybsze i gwałtowniejsze podwyżki stóp procentowych, niż się tego rynek obecnie spodziewa. Innymi słowy byłoby żenujące, gdyby Rezerwa nieco zmodyfikowała jedynie opis gospodarki, pozostawiając resztę komunikatu bez zmian, a potem wynik raportu o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym wykazałby +325 000 nowych etatów w lipcu i spadek stopy bezrobocia do 6% lub nawet 5,9%.

Ryzyko dla losów USD po jutrzejszym posiedzeniu Komitetu przechyla się na stronę wzrostów, chociaż inwestorzy „byczo” nastawieni do dolara najprawdopodobniej mocno ucierpią, jeśli Fed przedstawi „niemuzykalny”, wymijający komunikat, zbyt podobny do poprzedniego – taki scenariusz wciąż stanowi spore zagrożenie dla poturbowanych w dotychczasowych bataliach byków, dla których oczekiwania na jastrzębie posunięcia Fedu od kilku lat spełzają na niczym.

Najważniejsze wydarzenia ekonomiczne

Japonia – stopa bezrobocia w czerwcu wzrosła do 3,7% w porównaniu z przewidywanym poziomem 3,5% i 3,5% w maju.
Japonia – ogólne wydatki gospodarstw domowych w czerwcu zmalały o -3,0% r./r. wobec przewidywanych -4,0% i -8,0% w maju.
Japonia – handel detaliczny w czerwcu wzrósł o +0,4% m/m wobec przewidywanych +0,8%.
Australia – wskaźnik sprzedaży nowych domów wg HIA w czerwcu wzrósł o +1,2%.
Japonia – wskaźnik zaufania małych przedsiębiorstw w lipcu wyniósł 48,7 pkt. w porównaniu z 47,3 w czerwcu. 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Wielka Brytania – liczba zatwierdzonych kredytów hipotecznych w czerwcu (08:30)
Stany Zjednoczone – indeks cen domów S&P/CaseShiller w maju (13:00)
Stany Zjednoczone – wskaźnik zaufania konsumentów w lipcu (14:00)
Nowa Zelandia – pozwolenia na budowę w czerwcu (22:45)
Japonia – produkcja przemysłowa w czerwcu (23:50)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?