Energetyka: spowalniający popyt kompensują ryzyka geopolityczne

Energetyka: spowalniający popyt kompensują ryzyka geopolityczne
Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Data dodania: 2014-04-16 (13:10)

Jest mało prawdopodobne, by na początku drugiego kwartału sektor energetyczny na nowo odnotował ożywienie. W styczniu w Stanach Zjednoczonych panowała bardzo ostra zima, przez co wzrosło zapotrzebowanie na produkty rafinerii, a popyt ze strony tych zakładów był nietypowo wysoki, jak na tę porę roku.

Jednocześnie udoskonalenie infrastruktury rurociągów między Środkowym Zachodem z Zatoką Meksykańską przyczyniło się do rozładowania „wąskiego gardła” w Cushing w stanie Oklahoma. W rezultacie zmalało dyskonto między ropą WTI i Brent, dwoma światowymi benchmarkami. Gdy wspomniane dyskonto zaczęło się kurczyć, zainteresowanie ropą WTI ze strony spekulantów osiągnęło rekordowy poziom. Gdyby nie pojawiły się znowu napięcia geopolityczne, to zwiększone zainteresowanie stanowi ryzyko spadku, gdyż przed nami okres mniejszego popytu sezonowego.

Przerwy w dostawach ropy z kluczowych państw należących do OPEC, takich jak Iran, Libia i Nigeria, osiągają rekordową skalę. W połączeniu z dodatkowymi zakłóceniami w państwach spoza OPEC – w Sudanie Południowym oraz na Morzu Północnym – doprowadziło to do tego, że równowaga światowa jest dużo bardziej zachwiana, niż może się tego było spodziewać. Gdyby nie ciągły wzrost wydobycia w państwach nienależących do OPEC, zwłaszcza w USA i Kanadzie, większa zmienność i wyższe ceny mogłyby stać się normą. Nie przewiduje się, by wzrost wydobycia w krajach OPEC, na skutek przywrócenia dostaw ropy libijskiej lub ograniczenia sankcji wobec Iranu, przyniósł większe rezultaty, gdyż zwiększone wydobycie zostałoby wykorzystane na odbudowanie zapasów OECD. Natomiast na ewentualne spadki cen Arabia Saudyjska zareaguje zmniejszeniem wydobycia. Zredukowanie przez ten kraj produkcji do poziomu poniżej 9 milionów baryłek dziennie spowodowałoby zwiększenie ilości dostępnych niewykorzystanych mocy produkcyjnych tego najbardziej elastycznego na świecie producenta ropy. Taki zabieg zapewniłby utrzymanie ceny na stabilnym poziomie.

W nadchodzącym kwartale inwestujący w ropę powinni zwrócić uwagę na kilka kwestii. Chiny, największy na świecie importer ropy, w lutym dramatycznie zmniejszyły import, z rekordowego poziomu odnotowanego w styczniu. Jeśli ten trend się utrzyma, prognozy wzrostu popytu być może trzeba będzie skorygować w dół. Nadzieja na osiągnięcie kompleksowego porozumienia między Iranem a Zachodem w kwestii irańskich planów nuklearnych mogła osłabnąć, biorąc pod uwagę załamanie stosunków między Rosją a Stanami Zjednoczonymi z powodu Ukrainy. W ciągu ostatnich czterech miesięcy Iran eksportował więcej, niż mu na to pozwalają zachodnie sankcje, co zwiększa ryzyko obostrzeń, jeśli Waszyngton uzna, że presja gospodarcza zbyt szybko ulega złagodzeniu.
Zaangażowanie Rosji w pomoc w zakończeniu konfliktu w Syrii być może również zostało nadwyrężone i może potencjalnie przyczynić się do dalszej destabilizacji sytuacji w Iraku, zwłaszcza w świetle wyborów, które przypadają w tym miesiącu. W Libii wydobycie ropy nadal jest ograniczone. Wygląda na to, że sytuacja ta staje się chroniczna, gdyż słabemu rządowi nie udaje się uporać z rebeliantami, którzy zakłócają dostawy od sierpnia ubiegłego roku.

Liczne utrzymujące się ryzyka geopolityczne nadal będą czynnikiem wspierającym dla rynków ropy, co powstrzyma spekulantów przed porzucaniem pozycji obliczonych zasadniczo na wzrosty na tym rynku. Jednak w ostatecznym rozrachunku nadal spodziewamy się, że średnia cena ropy Brent spadnie do ok. 105 USD/baryłkę. Poniżej poziomu 100 USD/baryłkę ryzyko dalszych spadków jest ograniczone, dwucyfrowe ceny naszym zdaniem będą strategiczną okazją do kupna. Spread między ropą Brent a WTI nadal będzie okresowo bardziej zmienny. W perspektywie krótkoterminowej może on ulec powiększeniu, gdyż w kierunku Zatoki Meksykańskiej będą transportowane mniejsze ilości ropy ze względu na spowolnienie popytu ze strony rafinerii w okresie zazwyczaj przeznaczanym na konserwację zakładów. Jednak w miarę spadku zapasów ropy w Cushing spread może nadal się zawężać, chyba że efektem będzie powstanie nowego „wąskiego gardła” na wybrzeżu Zatoki, gdy nowe dostawy z trudem będą znajdować nabywców.

Źródło: Ole Hansen, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.