Bank Japonii także interweniuje

Bank Japonii także interweniuje
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-08-10 (09:57)

WYDARZENIE DNIA: Bank centralny Japonii dodał 8,5 mld dolarów do systemu finansowego, starając się poprawić jego płynność. Bank federalny Australii zasilił system kwotą 4,2 mld dolarów. Trwa największy od lat kryzys płynnościowy w sektorze finansowym. Inwestorzy chcą wycofać pieniądze z przedsięwzięć kredytowych, a to powoduje zwiększony popyt na kapitał, a co za tym idzie także wzrost stóp procentowych.

Polska może raz jeszcze dziękować Bogu, że jest na mapie świata finansowego niewiele znaczącą prowincją. Podczas gdy rynkowe stopy procentowe rosły na świecie o 10 proc. w ciągu jednego dnia (np. w Japonii z 0,49 do 0,56 proc., w Wielkiej Brytanii z 5,35 do 5,86 proc.), w Polsce stopa over night wzrosła z 4,60 do 4,63 proc. (polskie banki nie są zaangażowane w sektorze kredytów subprime).

SYTUACJA NA GPW

Zapewne nie trzeba nikomu, kto ma pieniądze zainwestowane na GPW, referować wczorajszych wydarzeń. Dość powiedzieć, że po niezłym otwarciu spadły notowania 232. spółek, a poprawiły się 46. - taki był efekt doniesień o ogólnoświatowym kryzysie w sektorze finansów. U nas inwestorzy pod koniec notowań zaczęli kupować przecenione akcje banków rozumiejąc, że światowe kłopoty sektora, przełożą się w niewielkim tylko stopniu na rodzime instytucje.

Nie mniej WIG spadł wczoraj nawet poniżej 60 tys. pkt. Sądziliśmy, że te okolice zapewnią rolę wsparcia przez bardzo długi okres. Wczorajsze obroty na poziomie 1,56 mld PLN nie wskazują wcale, na panikę w sercach giełdowych inwestorów. Względny spokój GPW może wynikać z okresu wakacyjnego, który wykluczył z rynku sporą część inwestorów.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po trzech wzrostowych sesjach, amerykańska giełda załamała się, tracąc najwięcej od końca lutego 2007 roku. S&P stracił 3 proc., a Dow Jones spadł o 2,8 proc. Inwestorów przestraszyła informacja o problemach jednego z największych europejskich banków (francuskiego BNP Paribas) oraz Home Depot, któremu nie udało się znaleźć środków na planowane odkupienie części własnych akcji. Spadki nakręcił również drożejący jen, który zmusił inwestorów do zamykania pozycji carry trade. Brazylijski Bovespa stracił 3,3 proc.

Równie głęboką przecenę mieliśmy na rynkach w Azji. Nikkei, Hang Seng i Kospi straciły odpowiednio 2,4 proc., 2,9 proc. i 4,2 proc. W takim towarzystwie, znów w dużo lepszych nastrojach są inwestorzy z Szanghaju, gdzie główny indeks (Shanghai Composite) stracił tylko 0,5 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Lotos - spółka przełamała wsparcie trendu wzrostowego i najprawdopodobniej nie uniknie drugiej fali spadków. Przemawia za tym spadająca cena ropy na giełdach towarowych, co powinno się utrzymać w związku z kończącym się sezonem wakacyjnym, podczas którego zapotrzebowanie na ten surowiec jest rekordowo wysokie. Szansą na obronienie się przed przeceną jest wsparcie na poziomie 50 PLN, jednak przy tak negatywnych nastrojach na światowych giełdach jej powodzenie jest wątpliwe.

Getin - spółka ustanowiła nowe minimum lokalne nieudanie broniąc poziomu 14 PLN. Co więcej, parę sesji temu mieliśmy rekordowo wysokie obroty na spółce, co sugeruje zmianę zaangażowania wśród głównych udziałowców. Silnym wsparciem, na którym spółka może się obronić, są poziomy 13,00 PLN oraz 12,65 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Prokom - miał w pierwszym półroczu 997 mln PLN przychodu (wzrost o 25 proc.) oraz zysk netto na poziomie 322 mln PLN (wzrost o 685 proc.).

Kredyt Bank - miał w pierwszym półroczu 407 mln PLN przychodu z tytułu odsetek (wzrost o 4 proc.), 149 mln PLN przychodu z prowizji (wzrost o 23 proc.) oraz zysk netto na poziomie 181 mln PLN (spadek o 39 proc.).

PBG - nabyło większościowy pakiet akcji w Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjno-Drogowych za 16,5 mln PLN.

Hutmen - miał w pierwszym półroczu 835 mln PLN przychodu (wzrost o 7 proc.) oraz stratę netto na poziomie 55 mln PLN (przy 23 mln PLN zysku netto przed rokiem).

Bioton - rosyjska spółka zależna (Bioton Wostok) podpisała umowę na sprzedaż insuliny o równowartości 2 mln PLN.

Midas - sprzedał 1.600.000 akcji własnych o wartości rynkowej 27,8 mln PLN. Wspomniane akcje stanowią 2,7 proc. kapitału i zarząd postanowił ich nie umarzać (zostały nabyte w tym celu).

Sfinks - insider sprzedał 9.500 akcji o łącznej wartości 510 tys. PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Czego można się spodziewać? Jak prognozować cokolwiek? Dziś na rynkach finansowych może się zdarzyć dosłownie wszystko. Od krachu po euforię zakupów. Emocje osiągnęły taki poziom, że można sobie wyobrazić każdy scenariusz. Być może jest to zapowiedzią apogeum zmian na rynkach finansowych, po którym nastąpi odbicie, a być może tylko preludium do właściwej przeceny.

Można powiedzieć, że rynki są wyprzedane, ale jakie to ma znaczenie, skoro akcje wciąż tanieją? Wielka szkoda, że przez ostatnie tygodnie nie mieliśmy na GPW sesji z większymi obrotami. Wciąż nie było bowiem sygnału w postaci dnia odwrotu. Wciąż nie wyznaczyliśmy dołka tej przeceny. Może dziś.

WALUTY

Ciekawe, że rynek uznał dolara za walutę bezpieczniejszą w tych dniach, skoro kłopoty przeżywa rynek amerykańskich kredytów hipotecznych i straty amerykańskich banków z tego tytułu mogą być znacznie większe. Ale to dolar się umacnia, a euro spadło do 1,367 USD z 1,38 USD wczoraj.

Wczoraj rano spadał, dziś drożeje. Jen jest mocniejszy o 1,2 proc. wobec dolara i aż o 2 proc. wobec euro. Sytuacja zmienia się więc w niewiarygodnym tempie. Oczywiście chodzi o likwidację pozycji carry trade - rynek znacznie przyspiesza w takich momentach.

Złoty jest przy światowych zawirowaniach oazą spokoju. Czasem dobrze być prowincjonalnym krajem. Dolar podrożał do 2,764 PLN, euro do 3,78 PLN, frank do 2,315 PLN.

SUROWCE

Ropa otworzyła się na londyńskiej giełdzie na poziomie 70,30 USD za baryłkę typu brent. Po silnych spadkach w tym tygodniu, które można przypisać załamaniu na rynkach akcji oraz braku czynników mogących mieć negatywny wpływ na podaż tego surowca, wydaje się, że kurs będzie bronił się na 70 USD za baryłkę.

Po głębokiej przecenie, uspokoił się również kurs miedzi, który w nocy spadł o 0,3 proc. Na londyńskiej giełdzie tona tego surowca kosztuje 7.450 USD, czyli 3,5 proc. mniej, niż na początku tygodnia. Spadek tego metalu jest również związany z wyprzedażą na światowych parkietach oraz z jego rosnącymi zapasami.

Złoto stabilizuje się na poziomie 663 USD za uncję po wczorajszym gwałtownym spadku o 2 proc., wynikającym z umocnienia dolara. Poszukiwanie płynności na światowych rynkach sprawia, że inwestorzy nie są zainteresowani metalami szlachetnymi jako zabezpieczeniem przed korektą na rynkach akcji, a to negatywnie odbija się na cenie złota i srebra.

Źródło: Emil Szweda, Łukasz Mickiewicz - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.