Dobre dane z Australii – ASX w górę

Na parkiecie wciąż nie ma inwestorów z Chin, którzy świętują Księżycowy Nowy Rok i powrócą do handlu w piątek. Stąd też uwaga skupia się obecnie na innych rynkach i tym razem warto chwilę poświęcić Australii. Tamtejszy indeks ASX200 zwyżkuje dziś o 1,2% po dobrych danych z gospodarki.
W grudniu bilans handlu zagranicznego wyniósł +0,47 mld AUD przy konsensusie na poziomie -0,3 mld AUD. Dodatkowo sprzedaż detaliczna w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,5% przy założeniach na poziomie 0,4%. Nadwyżka handlowa to głównie zasługa eksportu do Chin. Chiny to główny partner Australii w handlu rudą żelaza oraz węglem. Wzrost eksportu do Państwa Środka to bardzo pozytywna informacja dla gospodarki, a także wskazówka, że chiński rynek także się podnosi, po wcześniejszym słabym wzroście.
Dziś w nocy polskiego czasu poznaliśmy także wypowiedź Kikuo Iwaty z Banku Japonii, który stwierdził, że nawet jeśli inflacja dotrze do 2%, to będzie się przy tym poziomie utrzymywać przez dłuższy czas, a Bank Japonii nie ma zamiaru nawet przy takim rozwoju sytuacji kończyć luźnej polityki monetarnej. Indeks Nikkei jednak nie zareagował na te słowa i zniżkował o -0,18%. Indeks ciągnęły w dół głównie spółki farmaceutyczne. Najmocniej rósł z kolei sektor telekomunikacyjny.
W USA kontrakty na indeksy są na plusach. S&P500 i DJIA rośnie o +0,17%, a NASDAQ zwyżkuje o +0,11%. Wydarzeniem medialnym po wczorajszym zamknięciu Wall Street była publikacja wyników Twittera. Inwestorzy zostali rozczarowani. W handlu posesyjnym akcje Twittera zniżkują o -17%. Co prawda przychód był wyższy od oczekiwań na poziomie 218 mln USD i wyniósł 243 mln USD, jednak przyrost ilości użytkowników znacząco rozczarował. To właśnie na tę miarę posiadacze akcji zwracają szczególną uwagę. Twitter podał, że kwartał do kwartału wzrost ilości użytkowników to tylko 3,8%. Jest to najmniejszy wzrost od kiedy tylko Twitter zaczął publikować tę miarę. Przez pierwsze trzy kwartały 2013 roku wzrost ilości użytkowników był na poziomie 10, 7 i 6 procent.
Dziś wydarzeniem dnia jest decyzja EBC w sprawie stóp procentowych. Konsensus zebrany wśród analityków nie zakłada zmian w polityce monetarnej, ale patrząc na to co robi rynek, można mieć wrażenie, że większość inwestorów oczekuje luźniejszej polityki monetarnej. Wyjaśnienie przyjdzie o godzinie 13:45, gdy poznamy decyzję EBC, a o godzinie 14:30 odbędzie się konferencja prasowa Mario Draghiego. W świetle tego wydarzenia takie odczyty jak zamówienia w przemyśle Niemiec, czy wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z USA schodzą na drugi plan.
Kontrakt na indeks WIG20 otwiera się na poziomie 2373 pkt., a więc 2 pkt. powyżej wczorajszego zamknięcia.
Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017
2017-11-30 Komentarz TMS BrokersInflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera
2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjneNajbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety
2017-03-24 Inwestycje alternatywneO tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street
2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FXNa rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.
Wembley, godzina 21.00
2016-06-21 Komentarz ekonomiczny Saxo BankNawet bez głosowania w sprawie Breksitu, i tak dzień zapowiada się bardzo ciekawie. Przed południem zostanie opublikowany indeks instytutu ZEW, czyli wskaźnik nastrojów panujących wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. Po południu szef EBC, Mario Draghi, będzie mówił w Parlamencie Europejskim o polityce pieniężnej.
Cameron, mistrz thrillerów
2016-06-20 Komentarz ekonomiczny Saxo BankBrytyjczycy zgotowali rynkom całkiem udany thriller. Jego autorem jest oczywiście David Cameron, który sam wymyślił scenariusz. Na razie nie wiadomo, czy przejdzie do historii jako polityk, który wyprowadził Wielką Brytanię z UE, ale na pewno zapisze się w dziejach Imperium (nad którym nigdy nie zachodzi słońce) jako genialne dziecko Alfreda Hitchcocka.
Amerykański koniec tygodnia
2016-01-15 Komentarz ekonomiczny Saxo BankKoniec tygodnia należy do USA. Dziś pojawi się pokaźny pakiet danych, m.in. o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Amerykański blok zamknie indeks Uniwersytetu Michigan. Wszystkie wskaźniki z USA zostaną opublikowane w czasie, gdy Europa jeszcze pracuje, więc giełdy będą mogły na nie zareagować.
Chiny i USA: oni zaczną Nowy Rok
2015-12-31 Komentarz ekonomiczny Saxo BankDziś dzieje się oczywiście niewiele, bo rynki albo nie pracują w ogóle, albo działają krótko. Wydarzeniami wartymi uwagi są dwie popołudniowe publikacje z USA: jedna to wnioski o zasiłki dla bezrobotnych, a druga - indeks Chicago PMI. Gdyby mocno odbiegały od konsensusu, mogłyby pogorszyć nastroje na rynkach.
Kto przekona Fischera?
2015-10-02 Komentarz ekonomiczny Saxo BankInwestorzy będę mieli pełne ręce roboty tuż przed weekendem. Pracowitą końcówkę tygodnia zafundowała rynkom Ameryka: o 14.30 pojawi się hit dnia, czyli wskaźnik zatrudnienia w sektorze pozarolniczym we wrześniu - non-farm payrolls (NFP). Inwestorzy czekali na niego już od września, czyli od ostatniego posiedzenia Fed.
Dolar wskazuje słabeuszy
2015-07-31 Komentarz ekonomiczny Saxo BankTrwający od trzech dni rajd dolara sugeruje powrót dominującej tendencji na rynku walutowym. Amerykańską walutę wspiera nie tylko perspektywa podwyżki stóp procentowych przez Fed, ale także inne czynniki, jak choćby przecieki dotyczące odroczenia przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy udziału w programie ...