Szybkie i wygodne płatności dzięki kartom zbliżeniowym

Szybkie i wygodne płatności dzięki kartom zbliżeniowym
Płatności elektroniczne
Data dodania: 2013-08-22 (13:27)

W ciągu kilku ostatnich lat możemy obserwować szybki i znaczący rozwój rynku płatności zbliżeniowych. Polacy polubili karty zbliżeniowe, ponieważ umożliwiają im one dokonywanie szybkich, bezpiecznych oraz inteligentnych płatności w ramach codziennych zakupów.

Poza tym na rynek wprowadzono możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych dzięki telefonom komórkowym wyposażonym w funkcję NFC.

Pierwsze komercyjne rozwiązania w zakresie płatności zbliżeniowych pojawiły się na rynku w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych. W roku 2006 płatności zbliżeniowe dotarły do Europy, to znaczy do Wielkiej Brytanii i Turcji. W Polsce rozwiązania w tym zakresie wprowadzono już rok później. Jak dotąd usługę MasterCard® PayPass™ wprowadzono na rynki 56 krajów całego świata. Wydano przy tym miliony kart płatniczych PayPass oraz urządzeń umożliwiających ich obsługę. Według danych na czerwiec 2013 roku płatności wykonywane z użyciem tej technologii akceptuje już 1 200 000 punktów usługowo – handlowych.

Polska lubi innowacje

Polacy kochają innowacje technologiczne, dlatego też nie dziwi fakt, że Polska jest pierwszym krajem z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, w którym wdrożono rozwiązania w zakresie płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem technologii Paypass. Już 20% wszystkich krajowych transakcji wykonywanych z użyciem kart MasterCard i kart Maestro to transakcje zbliżeniowe, a 60% wszystkich kart MasterCard i Maestro to karty typu PayPass™. Liczba urządzeń umożliwiających wykonywanie transakcji z użyciem kart zbliżeniowych nieustannie rośnie i w chwili obecnej już ponad 30% punktów handlowych akceptuje płatności MasterCard PayPass. Jeszcze 3-4 lata temu płatności zbliżeniowe były usługą o charakterze niszowym, a dzisiaj ten sposób płacenia znalazł uznanie w oczach milionów klientów.



Płatności szybkie i wygodne

Karta MasterCard PayPass została stworzona dla wszystkich tych, którzy szanują swój czas, w związku z czym zależy im na szybkim dokonaniu płatności. Jakkolwiek najważniejszą cechą płatności wykonywanych w ramach technologii PayPass jest ich szybkość, to charakteryzują się one również bezpieczeństwem i wygodą.

Sam proces płacenia jest bardzo prosty. W przypadku transakcji, których wartość nie przekracza 50 zł, sprzedawca wprowadza kwotę do terminalu. Następnie kwota ta jest wyświetlana na zbliżeniowym czytniku. Po zbliżeniu karty do czytnika następuje autoryzacja transakcji, co jest potwierdzane krótkim sygnałem świetlnym i dźwiękowym. Transakcje, których wartość przekracza 50 złotych, również mogą być zawierane z wykorzystaniem kart zbliżeniowych, a proces zapłaty w przypadku terminali zbliżeniowych jest taki sam, jednak ze względów bezpieczeństwa transakcję należy potwierdzić i autoryzować podając kod PIN.

Płatności dokonujemy samodzielnie. Rola sprzedawcy w tym przypadku ogranicza się wyłącznie do wprowadzenia kwoty transakcji w terminalu płatniczym. Nie musimy oddawać naszej karty innym osobom, co pozwala nam zachować poczucie większej kontroli
i bezpieczeństwa w trakcie całego procesu płatniczego.



Technologia płatności zbliżeniowych MasterCard to wygodna alternatywa dla płatności gotówkowych. Dzięki niej możemy łatwo, szybko i bezpiecznie płacić za wszystkie nasze zakupy, niezależnie od kwoty transakcji. Hasło „zbliżone – zapłacone” dokładnie odzwierciedla specyfikę płatności wykonywanych z wykorzystaniem technologii PayPass, które są realizowane szybko i płynnie.

Technologia dopasowana do naszych potrzeb

Rozwiązania w zakresie płatności zbliżeniowych dostarczają nam szereg nowych, różnorodnych możliwości. Karta nie musi już być wydawana w postaci zwykłego plastikowego prostokąta. Aby dokonać płatności z wykorzystaniem zbliżeniowej technologii możemy skorzystać z naklejki, wisiora, zegarka, telefonu komórkowego czy też jakiegokolwiek innego przedmiotu, z którego klient może wygodnie korzystać w różnych życiowych sytuacjach. Płatności dokonuje się poprzez umieszczenie urządzenia w pobliżu terminala.

Za zakupy można również płacić, wykorzystując telefon komórkowy. W tym celu należy umieścić telefon z wbudowanym nadajnikiem NFC na czytniku dostępnym w punkcie handlowym lub usługowym. Transakcje powyżej 50 złotych są dodatkowo zabezpieczone kodem PIN, podobnie jak ma to miejsce w przypadku płatności dokonywanych z użyciem karty zbliżeniowej lub innego urządzenia. Z telefonów komórkowych możemy również korzystać do płacenia w tych samych placówkach, w których możemy płacić przy użyciu kart MasterCard PayPass. Dodatkowe informacje na temat płatności zbliżeniowych z użyciem telefonów komórkowych można uzyskać na stronie internetowej pod adresem www.paypass.pl.

Dla mobilnych użytkowników technologii NFC takie rozwiązanie oznacza co najmniej jeden kawałek plastiku mniej w portfelach ponieważ w telefonie można zainstalować więcej niż jedną kartę płatniczą. W trakcie zakupów to my decydujemy, które konto bankowe chcemy obciążyć w celu dokonania płatności.

Płatności zbliżeniowe to rozwiązanie dostosowane do nowych potrzeb konsumentów. Dlatego też klienci są bardziej skłonni do wyboru tego rodzaju narzędzi płatniczych zamiast tradycyjnych kart.

Według wewnętrznego badania MasterCard Worldwide (analiza skuteczności rozwiązań na rynku Stanów Zjednoczonych, Polski i Australii, rok obrotowy 2012), 19% właścicieli krat kredytowych i 27% właścicieli kart debetowych MasterCard PayPass po otwarciu swoich portfeli najpierw sięga po karty zbliżeniowe. Z biegiem czasu płatności zbliżeniowe będą się stawać coraz bardziej preferowaną formą płatności, z której konsumenci będą chętnie korzystać.

MasterCard®PayPass™ - dodatkowe korzyści

Płatności zbliżeniowe oznaczają duży krok w kierunku zastąpienia gotówki szybkimi, wygodnymi i bezpiecznymi narzędziami umożliwiającymi dokonywanie bezgotówkowych płatności. Dzięki szybko rosnącej popularności, karty zbliżeniowe stały się standardem niemal we wszystkich bankach w Polsce. W przypadku, gdy placówka handlowa nie posiada zbliżeniowych terminali płatniczych, z kart tych można również korzystać w tradycyjny sposób poprzez włożenie karty do czytnika.

Zbliżeniowe karty płatnicze nie muszą być wykorzystywane tylko i wyłącznie do płatności. Wbudowany mikroprocesor umożliwia połączenie opcji płatniczych z innymi funkcjami. Na przykład w niektórych miastach Polski można spotkać karty wydawane przez bank, które służą równocześnie jako bilety w środkach komunikacji publicznej.

Użytkownicy kart w technologii PayPass mogą również spodziewać się miłych niespodzianek, które firmy oferują swoim klientom. Na stronach internetowych tych firm regularnie pojawiają się atrakcyjne oferty promocyjne adresowane do właścicieli kart MasterCard® PayPass™. Płatności z wykorzystaniem kart zbliżeniowych za codzienne zakupy w wyznaczonych placówkach uprawniają do korzystania z różnych przywilejów i szeregu atrakcyjnych zniżek. Umożliwiają również wspieranie licznych inicjatyw charytatywnych, w których udział bierze MasterCard. Zmieniając swoje nawyki płatnicze możesz skorzystać z licznych promocji dla posiadaczy kart zbliżeniowych, niedostępnych dla tych, którzy preferują tradycyjne płatności gotówkowe.

Bezpieczeństwo ma fundamentalne znaczenie

Transakcja dokonana z wykorzystaniem technologii zbliżeniowej PayPass jest tak samo bezpieczna, jak transakcje wykonywane przy użyciu zwykłej karty chipowej, ponieważ układ wbudowany w urządzenia PayPass wykorzystuje takie same techniki szyfrowania zarówno w przypadku płatności zbliżeniowych, jak i tradycyjnych, generując unikalny i jednorazowy kod dla każdej transakcji. Poza tym zarówno posiadacze kart chipowych, jak i kart wykonanych w technologii zbliżeniowej, są tak samo chronieni w przypadkach oszustw.

Różnica pomiędzy kartą MasterCard PayPass i kartą tradycyjną wiąże się z faktem, że
w przypadku transakcji dokonywanych z użyciem kart wykonanych w technologii MasterCard PayPass, których wartość nie przekracza 50 złotych, kod PIN nie jest wymagany. Transakcje wykonywane z użyciem kart MasterCard PayPass, których wartość przekracza 50 złotych, również mogą być realizowane w ramach technologii PayPass, jednak w tym przypadku klienci muszą wprowadzić kod PIN.

W celu zapewnienia użytkownikom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa transakcje
na kwoty poniżej 50 złotych, które nie wymagają podania kodu PIN, są kontrolowane zarówno przez wystawcę karty, jak i bank. Bank monitoruje transakcje MasterCard PayPass, których kwota nie przekracza 50 złotych i które nie są potwierdzane kodem PIN, ze względów bezpieczeństwa. Od czasu do czasu użytkownik może również zostać zmuszony do włożenia swojej karty do czytnika i wprowadzenia kodu PIN, aby wystawca karty upewnił się, że klient wciąż znajduje się w jej posiadaniu i sprawuje nad nią kontrolę.

Dzięki możliwościom oferowanym przez płatności bezgotówkowe zyskujemy więcej czasu. Nie bez powodu liczba osób, które wybierają ten rodzaj płatności nieustannie rośnie. Staramy się ograniczać czas spędzany w kolejce do sklepowej kasy do niezbędnego minimum. Obserwując zachowania konsumentów na przestrzeni ostatnich kilku lat można zauważyć, że konsumenci na polskim rynku podążają za nowymi technologiami i doceniają wysoką jakość świadczonych usług. Polacy cenią sobie innowacyjne rozwiązania, z których najlepsze szybko wdrażają w codziennym życiu.

Źródło: MasterCard
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lista banków w Polsce 2024

Lista banków w Polsce 2024

15:28 Poradnik konsumenta
Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.
Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

2024-03-05 Artykuł sponsorowany
W kręgu bankowości prywatnej złota karta kredytowa stanowiła ekskluzywny symbol luksusu. Jednak w miarę upływu lat jej znaczenie ewoluowało. Dziś wartości, jakie kiedyś reprezentowała, przeniosły się na inne prestiżowe karty kredytowe. Jeżeli szukasz narzędzia, które zapewni Ci nie tylko pełne możliwości płatnicze, ale także szereg korzyści, wpływających na Twój komfort, zapewne zainteresują Cię te dostępne w Private Banking Banku Pekao S.A.
Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

2024-02-14 Poradnik konsumenta
Współczesny krajobraz e-commerce jest nie tylko dynamicznie rozwijający się, ale również coraz bardziej złożony, wymagający od przedsiębiorców i konsumentów elastyczności w zakresie realizacji płatności. W tym kontekście, platformy płatnicze dla stron internetowych stanowią kluczowy element infrastruktury e-handlu, umożliwiając bezproblemowe i bezpieczne przeprowadzanie płatności online. Wybór odpowiedniej platformy płatniczej ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zapewnienia wygody użytkowników, ale także dla ochrony ich danych finansowych i osobistych.
AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

2024-01-24 Poradnik konsumenta
Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?
Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

2024-01-17 Poradnik kredytobiorcy
Chwilówki online to krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje finansowe przez Internet. Są one często dostępne bez zbędnych formalności i weryfikacji zdolności kredytowej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób borykających się z nagłymi wydatkami. Niestety, wysokie opłaty i prowizje, jakie często towarzyszą tym pożyczkom, mogą prowadzić do spirali zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z nadmiernym zadłużeniem konsolidacja chwilówek online staje się popularnym rozwiązaniem. Czy ta opcja się opłaca?
Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

2024-01-16 Poradnik kredytobiorcy
Krótkoterminowe pożyczki nie są niczym nowym, natomiast wydaje się, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępności Internetu zyskały na znaczeniu. Decyduje się na nie wiele osób — i dla części nie staje się to problemem, ale dla niektórych może oznaczać początek spirali zadłużenia, z której trudno się wydostać.
Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

2023-11-15 Poradnik kredytobiorcy
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.
Kredyt online – co musisz wiedzieć?

Kredyt online – co musisz wiedzieć?

2023-10-26 Artykuł sponsorowany
Potrzebujesz pilnie gotówki? Skorzystaj z kredytu bez wychodzenia z domu. To rozwiązanie, które można znaleźć w ofercie wielu banków. Wniosek o taki kredyt możesz złożyć z dowolnego miejsca – siedząc wygodnie na kanapie lub opalając się na plaży. Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym online.
Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

2023-08-21 Informacje prasowe
Od teraz klienci Nest Banku mogą skorzystać z przelewów na telefon BLIK. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala na błyskawiczne przelanie gotówki – a wystarczy do tego jedynie numer telefonu odbiorcy. Nest Bank rozszerza swoją współpracę z Polskim Standardem Płatności o kolejną usługę. BLIK to obecnie najpopularniejsza metoda płatności bezgotówkowych, z której aktywnie korzysta ponad 14 mln osób. W ramach systemu możliwe jest realizowanie płatności online i offline, wypłata i wpłata pieniędzy, a także przelewy na telefon - rozliczane w sposób natychmiastowy w systemie Express Elixir.