Dziś poznamy projekcję inflacji

Dziś poznamy projekcję inflacji
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-07-26 (09:50)

WYDARZENIE DNIA Już o dziesiątej rano Narodowy Bank Polski zaprezentuje najnowszą projekcję inflacji do końca 2009 roku. Już wiemy, że projekcja zakłada wyższy wzrost cen.

Te szacunki nie są niczym zaskakującym, dla kogoś kto obserwuje gospodarkę. Dziś swoje zdanie na ten temat wyjawił Mirosław Gronicki, były minister finansów, który na łamach Gazety Wyborczej przewiduje, że sytuacja gospodarki wymusi zaostrzenie polityki monetarnej. Jego zdaniem polski eksport już teraz rozwija się niepokojąco wolno, a narastający popyt inwestycyjny i konsumpcyjny zwiększy dynamikę wzrostu importu, co w połączeniu ze wzrostem płac - i tym wynikającym z podwyżek i tym ze zmniejszenia składki rentowej - musi zaowocować wyższą inflacją, więc i podwyżkami stóp.

SYTUACJA NA GPW

Mało której giełdzie w Europie udało się zakończyć wczorajsze notowania z tak małymi stratami jak GPW, co jest samo w sobie pozytywną informacją. Gorzej, że ta siła GPW wynikała bardziej z krótszej sesji u nas niż zapału inwestorów do kupna akcji. Nie mniej GPW nie poddała się głębszej przecenie, a początkowe straty były później odrabiane. Znów lepiej zachowywały się akcje spółek dużych niż małych i średnich. Można się domyślać, że fundusze inwestycyjne przekładają pieniądze w papiery bardziej stabilnych firm. Problemem są obroty - 1,8 mld PLN nie wskazuje, żeby środa miała być jakimś kluczowym dniem dla GPW, dniem, który zakończył korektę.

Nie mniej według oficjalnych statystyk wczoraj wzrósł kurs 142. spółek, a spadł 136 - pewna poprawa jest już zatem widoczna.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Główne indeksy amerykańskiej giełdy odrobiły część strat z wczorajszej przeceny, rosnąc o pół procenta. Pomogły temu dobre wyniki finansowe Amazon.com, a zwłaszcza Boeinga. Dobrze radziły też sobie spółki sektora paliwowego. Niewątpliwie dobrą informacją dla obozu byków jest fakt, że S&P rósł przy bardzo dużej aktywności (obroty wyższe niż wczoraj), co świadczy o tym, że inwestorzy wykorzystali niskie ceny akcji do ich akumulacji. Lekkie odbicie o 0,3 proc. po wczorajszej wyprzedaży było udziałem brazylijskiego indeksu Bovespa.

W Azji indeksy traciły. Nikkei spadł o 0,9 proc., głównie za sprawą branży surowcowej, która traci zarówno na spadających cenach surowców, jak i na umocnieniu jena. Kospi stracił 2 proc., Hang Seng 0,8 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Lotos - po sześciu spadkowych sesjach (sześć czarnych świec), kurs obronił się przy dużych obrotach na wsparciu trendu wzrostowego. Ma to o tyle duże znaczenie, że obroniona nastąpiła na 38 proc. zniesienia wspomnianego trendu (pierwszy poziom zniesień Fibbonaciego). Szansę na wzrosty potwierdza MACD, ale z drugiej strony, RSI pokazuje dalszy potencjał spadkowy, kluczowa, więc będzie obrona wspomnianych poziomów.

PGNiG - wczoraj, inwestorzy mieli na spółce prawdziwy roller coaster. Kurs zamknął się półtora procenta wyżej, ale w ciągu dnia był już na 7-procentowym minusie. Fakt, że udało się uratować spółkę przed tak głęboką przeceną świadczy na jej korzyść, zwłaszcza, że odbyło się to przy dosyć dużych obrotach. Spadek poniżej 5 PLN będzie oznaczał, że kurs dojdzie do 4,65 PLN (poziom wsparcia ustanowiony wczorajszym dołkiem).

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Dwory - podpisały umowę ze słowacką firmą na dostawy etylobenzenu w latach 2008-2009. Wartość umowy oszacowano na 284 mln PLN.

BBI Developement TFI - kupił grunty w Szczecinie za 64,5 mln PLN, o powierzchni 15,6 ha.

Millennium - PZU sprzedało 30.000 akcji spółki za 380 tys. PLN. Od 11 lipca spółka sprzedała 276.763 akcji Millennium o łącznej wartości 3,6 mln PLN.

Elektrotim - w pierwszym półroczu spółka miała 46 mln PLN przychodu (wzrost o 129 proc.) oraz 5,3 mln PLN zysku netto (wzrost o 489 proc.).

Polnord - członek rady nadzorczej nabył 1.000 akcji spółki o łącznej wartości 220 tys. PLN.

Betacom - KBC TFI zwiększyło zaangażowanie w spółkę do 6 proc. (wcześniej 5 proc.).

Pekao SA - osoba z kierownictwa spółki sprzedała 500 akcji o łącznej wartości 133 tys. PLN.

ABM Solid - podpisał umowę na wykonanie instalacji elektrycznej w budynku Akademii Rolniczej w Krakowie. Wartość umowy wynosi 2,9 mln PLN.

Bomi - cena emisyjna została ustalona na 23 PLN

PROGNOZA GIEŁDOWA

Niewielka poprawa na giełdach amerykańskich na pewno nam dziś nie przeszkodzi, być może trochę pomoże. Ale już zachowanie giełd azjatyckich nie wskazuje na to, by nastroje w Europie mogły ulec radykalnej poprawie. Z kolei lekki wzrost ropy i spadek notowań miedzi nie tworzą spójnego obrazu rynku surowców, rozjeżdża się także rynek walutowy na którym dolar zyskuje, a euro traci wobec jena.
Ta niejednorodna mieszanka niewielkich jednak zmian na światowych rynkach nie pozwala na wyciągnięcie jasnych wniosków. GPW zasługuje na chwile uspokojenia po ostatniej sporej zmienności i tego się po niej spodziewamy. Inwestorzy mogą sądzić, że wczorajsza udana obrona WIG20 to sygnał do zakupów, ale w rzeczywistości ten indeks nadal tkwi w w konsolidacji. Po mWIG i sWIG nie można spodziewać się niczego dobrego.

WALUTY

Kurs euro w jednym ruchu spadł wczoraj do 1,37 USD i tutaj spadek się zatrzymał, tę parę może czekać teraz konsolidacja, albo dalszy spadek euro o kolejnego centa, bo poziom 1,36 USD to solidniejsze wsparcie.

Dla nas ważniejsze może być zachowanie jena, ten zaś traci dziś rano nieznacznie (0,25 proc.) do dolara i umacnia o kolejne 0,4 proc do euro (już 2,2 proc. od początku tygodnia).
Na rodzimym foreksie dolar umacnia się rano do 2,765 PLN, euro zatrzymało się przy 3,79 PLN, a frank kosztuje 2,278 PLN. Dziś możliwy jest spokojniejszy dzień na rynku złotego.

SUROWCE

Dziś rano, ropą handluje się po 76,40 USD za baryłkę brenta, czyli 0,5 proc. wyżej niż wczoraj. Powrót powyżej poziomu 75 USD za baryłkę jest reakcją na wczorajszy raport dotyczący zapasów paliw w Stanach, które spadły trzeci tydzień z rzędu przy utrzymującym się wysokim popycie na benzynę.
Cena miedzi utrzymuje się na poziomie 7.840 USD za tonę, po wczorajszym silnym spadku spowodowanym obawami rynku o wpływ kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości na popyt na ten surowiec. W ciągu dnia może jednak trochę wzrosnąć, bowiem inwestorzy będą dyskontowali informację o spadku jej zapasów na londyńskiej giełdzie o ponad 2 proc.

Złoto lekko odreagowało, po wczorajszym silnym spadku i po wzroście o 0,7 proc. jest do kupienia za 676 USD za uncję. Silna przecen z ostatnich dni jest wynikiem umocnienia się dolara na rynku walutowym.

Źródło: Emil Szweda, Łukasz Mickiewicz - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.